Epoksiidvaik

Vaigukunst

Epoksiidvaiguga vanale riidekapile uus elu

Mis on (epoksiid)vaik?

Vaigukunsti kontekstis mõeldakse vaigu all eelkõige epoksiidvaiku – kahekomponentne materjal, mis kokku segades (vaik ja kõvendi) viib keemilise reaktsioonini, mille tulemusena segu kõveneb.

Pärast kõvenemist saab seda edasi töödelda mitmel viisil. Näiteks saab seda lihvida või poleerida ja isegi värvida. Reeglina on see isegi toidule ohutu, kuid paljud tootjad hoiduvad selle sertifitseerimisest – peamiselt rahalistel põhjustel, sest sertifitseerimine on kallis lõbu.

Vaik on väga mitmekülgne materjal, mida ei kasutata ainult kunstis. Paadiehitajad, puusepad ja ehtetootjad kiidavad samuti selle vastupidavust, töötlemise lihtsust ja arvukaid disainivõimalusi. Vaik on ka vastupidav ilmastikuoludele ja see nakkub paljude pindadega.

Lisaks kõigele muule pakuvad vaigust valmistatud esemed tõelist silmailu, materjali saab poleerida läikivaks ning kasutamisevõimalusi piirab suuresti vaid enda fantaasia.

Mis on vaigukunst?

“Vaigukunst” tähendab kunstivormi, mille käigus vormitakse mingit sorti (osaliselt) vaigust ese, näiteks maal, ehe, nõu või misiganes muu kunstilise taotlusega objekt. Vaigu sisse saab segada erinevaid värve või segada sinna kivikesi, glitreid jpm, lase loovusel lennata.

Epoksiidvaiguga vanale riidekapile uus elu

Mida vaigukunstiks vaja on?

Vaigukunstiga alustamiseks on vaja teatud sorti materjale ja varustust. Vaiku valides ei maksa liialt koonerdama, odavad ei pruugi olla täiesti läbipaistvad, hoopiski piimjad või kollakad. Seega tasub investeerida kvaliteetsesse vaiku.

Soovitame alustamiseks:

Oluline on mitte kasutada maali alusena lõuendit, sest vaik on selleks liiga raske ning jookseks keskele kokku ja vajutaks lõuendi lohku. Sobivad aluspinnad on puit, pleksiklaas, klaas, metall või spetsiaalsed MDF-alused. Epoksüvaiguga saab katta ka mitmesuguseid majapidamises leiduvaid esemeid, nagu lõikelauad ja puidust kausid. Isegi mööblitükke, nagu lauad ja köögi töötasapinnad, saab vaiguga katta.

Mis puudutab värve, siis valik on suhteliselt lai. Internetist leiad laia valiku värve, mis sobivad epoksiidvaigu jaoks. Võid kasutada nii vedelaid värve, pulbri kujul pigmente kui ka aerograafi värve. Ära lahjenda ega sega värve veega. See tooks kaasa vaigu ebapiisava kõvenemise ja muudaks selle häguseks. Kui kogused on suuremad, siis pisikeses topsis on pulbritükikesi lihtsam läbi segada, sestap on hea enne kasutamist segada värv topsis natukese vaiguga.

Vaiguga töötamise ohutusnõuded

Vaiguga töötamisel on oluline kaitsta oma ümbrust. See tähendab, et põrandal võiks olla kaitsekile, kui sind huvitab, kuidas ruum hiljem välja näeb. Vaik võib kogemata veidike tilkuda ning kuna materjal tahkub suhteliselt kiiresti ja on pärast seda tõesti kõva, siis põrandatelt ja mööblilt on seda väga raske eemaldada. Niisiis, kaitse alasid, mida hiljem puhastama ei soovi asuda.

Samuti on väga oluline ruumi hästi õhutada. Nahka ja silmi tuleks kokkupuute eest vaiguga kaitsta, kuna vedel epoksüvaik on mürgine materjal (karastatud ja kõvenenud, siis on see kahjutu).

Seetõttu kanna nitriilkindaid (mitte latekskindaid) ja pikkade varrukatega riideid. Kui vaik satub nahale, puhasta see kohe äädikaga ja seejärel uuesti põhjalikult seebi ja veega. Vaiguga töötamisel kanna hingamisteede kaitsevahendeid ja kaitseprille.

Nõuanne: Ära sega korraga nii palju vaiku, et see üle ääre hakkaks segamise ajal tulema. Võta suurem anum või sega mitu erinevat kogust.

Kui palju vaiku peaks segama?

Enne vaiguga töötamise alustamist on hea välja arvutada vajaliku vaigu kogus. Selle määramiseks saad kasutada meie vaigukalkulaatorit. Pigem tuleks segada veidi rohkem, et lõpus tilgakest puudu ei jääks.

Nõuanne: pane enne valamist valmis mõni väike silikoonvorm vms, et võimalikku ülejääki otstarbekalt ära kasutada.

Vaigu suhte kalkulaator

A
:
B
g
Komponent A: 100 g
Komponent B: 50 g

Vaigu koguse kalkulaator

a
:
b
:
c
r
:
h
Kogus: 0 l

Vaigukunsti valmistamine

Uut asja proovides tuntakse end tihti ebakindlalt. Kui ettevõtmine ei õnnestu, toob see kaasa pettumuse või ei soovita uue asjaga üldse edasi minna. Siit leiad juhendi, mis aitab sul oma esimese vaigukunsti tööga alustada.

Töökoha ja maalimisaluse ettevalmistamine

  • Enne alustamist peaks töökoha hästi ette valmistama. On hädavajalik, et kõik vajalikud materjalid ja vahendid oleksid enne alustamist valmis, et saaksid täielikult teose loomisele keskenduda.
  • Ka maalimisaluse ettevalmistamine on vaigukunsti osa. Alumise poole ääreala võid katta maalriteibiga, mida saab pärast vaigu kivinemist hõlpsasti eemaldada ja koos sellega ka üle ääre jooksnud kõvenenud vaigu. Kas soovid teipida ka külgi, jääb sinu otsustada.
  • Aseta maalimisalus millegi peale, et see ei jääks pärast aluspinnale kinni. Kasuta näiteks nelja tagurpidi topsi. Kasuta vesiloodi veendumaks, et värvimisalus on täiesti loodis, vastasel juhul võib vedel mass kivinemise ajal ühte külge valguda.

Mõtle ette, mida soovid saavutada

Lisaks materjalide ettevalmistamisele on oluline veel üks aspekt: mõtle ette, milline võiks tulemus saada. Kuna epoksiidi töötlemisaeg ei ole lõpmata pikk, peaksid oma töö juba eelnevalt ette mõtlema. Pea meeles, et kokkusegatuna võib epoksiidvaik üsna kiiresti taheneda.

Vaigu segamine ja värvimine

  • Paljud väga viskoossed vaigud, mida kasutatakse vaigukunsti jaoks, segatakse omavahel suhtega 1: 1. Sega vaiku ja kõvendit kindlasti nii, nagu pakendil on öeldud, kas kaalu või mahu järgi. Segamiseks kasuta kas jäätisepulka, plastikust spaatlit või lusikat ja sega vähemalt kolm minutit, kuni mõlemad komponendid on omavahel väga hästi segunenud, muidu ei pruugi vaik ühtlaselt kõveneda.
  • Samuti ole ettevaatlik ja ära sega korraga liiga palju vaiku. Seda seetõttu, et epoksiidvaigul on piiratud tööaeg vahemikus 30 minutit kuni 1,5 tundi (see oleneb konkreetsest tootest). Kui segad korraga liiga palju vaiku, võib tekkida vaigu kõvenemise oht, enne kui maal on valmis.
  • Pärast segamist saad vaiku värvida. Vala see mitmesse erinevasse plasttopsi ja lisa mõni tilk vedelat alkoholitinti või pisut pigmenti. Ole värviga väga säästlik, sest tavaliselt piisab väga väikesest kogusest (reeglina ei tohiks värvi kogus ületada 5% vaigu kogusest). Lisa värvi jaokaupa, kuni saavutatad soovitud värvi intensiivsuse.
  • Kui soovid moodustada “rakke”, võid mõnele värvitopsile lisada ka silikoonõli või Resi Blasti. Viimane on spetsiaalselt välja töötatud epoksiidvaikude jaoks.

Vaiguga maalimine

  • Nüüd saad anda oma loovusele vabad käed, kujunda oma kunstiteos vastavalt oma soovile. Kalluta värvimispinda või laota/jaota värvi, kasutades erinevaid riistu, näiteks spaatlit või jäätisepulka.
  • Kui avastad õhumulle, kasuta nende eemaldamiseks fööni või gaasipõletit, kuumutades neid vaid väga lühidalt.
  • Kui vaik hakkab värvimispinnal kivinema, ei tohiks proovida vaiku voolama sundida. Ära kalluta maali ja ära surgi spaatli ega muude vahenditega. Vastasel juhul võib pind jääda konarlik. Kui vaja rohkem tööaega, saad seda soojusega pikendada, selleks kasuta gaasipõletit või fööni.
  • Kui leiad oma vaigukunstist osakesi, mis sinna ei kuulu, näiteks tolmu, võid need pintsettidega hoolikalt eemaldada.
  • Nüüd on töö tehtud, lase maalil kivineda. Pane selle kohale pappkarp või mingi muu sobilik tugev kate. On oluline, et maal oleks võimalikult kaitstud õhus hõljuvate tolmu ja muude osakeste eest, vastasel juhul võivad need pinnale lennelda ja tekitada soovimatuid efekte.

Lisakihtide valamine

Lisakihid annavad maalidele sügavust. Maalile täiendava vaigukihi lisamiseks pead kõigepealt laskma sel umbes viis tundi kuivada. Peale seda on vaik veidi kleepuv, kuid juba veidi kõvenenud. Kui esimene kiht on juba täielikult kuivanud, kuid soovid veel ühe vaigukihi peale panna, pead eelnevat kihti esmalt natuke lihvima, et värske vaik saaks alumise kihiga hästi nakkuda.

Parandused

Kui maal on juba kuivanud, võid avastada mõningaid defektseid kohti, näiteks kergeid lohke või isegi auke. Selle põhjuseks on ebapiisav kogus vaiku, kiht ei ole end piisavalt paksult katnud. Mõnikord ilmnevad defektid ka siis, kui aluse külgedelt on voolanud maha liiga palju vaiku. Silikooniõli ja Resi Blast võivad samuti soodustada lohkude teket.

Kui oled avastanud puudusi ja soovid neid parandada, pead maali lihvima. Kasuta peeneteralist liivapaberit, karesta pind ettevaatlikult ja siis puhasta. Seejärel saad valada uue vaigu kihi. Kui oled kasutanud silikoonõli või Resi Blasti, peaksid teosed enne uuesti katmist ka puhta alkoholiga puhastama.

Tööriistade puhastamine

Niipea, kui oled töö lõpetanud, peaksid puhastama kasutatud tööriistad äädikas või isopropanoolis leotatud lapiga. Segamistopsi saab asetada fooliumitükile või silikoonmatile, avaus allapoole. See võimaldab järelejäänud vaigul alla voolata ja selle saab umbes 12 tunni pärast topsidest hõlpsasti eraldada. Rulli ja pintslit ei saa paraku puhastada ja need tuleb kahjuks ära visata.

Nõuanded ja nipid

  • Segamiseks kasuta mõõteskaalaga plastanumaid. Nende abil saad vaiku ja kõvendit hõlpsasti mõõta. Need on muidugi kallimad kui tavalised plasttopsid, kuid on seda väärt. Puhasta anumad kohe pärast kasutamist, et saaksid neid uuesti kasutada.
  • Ära pane riistu lihtsalt oma töökoha lähedale, vaid pane need ka vajalikus järjekorras. Eriti kui see on su esimene vaiguga maalimine, pead pärast segamist veenduma, et kõik tööriistad on paigas. Pea meeles, et niinimetatud kasutusaeg, st vaigu töötlemise aeg, on piiratud.
  • Akvarelle ja õlivärve ei tohiks vaiguga segada, kuna need mõjutavad selle konsistentsi ja võivad vaigu piimjaks muuta. Kuid võid loomulikult vaiguga neid kuivanuna katta, see muudab maali eriliseks ja annab pikaaegse sära.

Inspiratsiooniks

Edasijõudnud kunstnikud võivad proovida kätt geoodkunsti loomisel. Selleks kasuta krunditud maalimisalust, millele vala geoodi ümber erivärvilised vaigud. Võid lisada ka glitreid või kivikesi. Lase fantaasial vabalt lennata.

Epoksiidvaiguga töötamine on keskmisest keerulisem ja võib olla kulukas – kuid see on seda väärt. Kui oled natuke kogemusi omandanud, on juba lihtsam ja saad luua kunstiteoseid, mis inspireerivad iga vaatajat!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga