Mis on epoksiidvaik?

Epoksiidvaik on kunstlikult loodud ühend, millel on lai valik kasulikke omadusi ja tohutu kasutusvaldkond. See kuulub termoreaktiivsete polümeeride klassi. Vaigu omadused ilmnevad kokkupuutel kõvendiga ja polümerisatsiooniprotsessi tulemusena. Epoksiidvaigud on kaheosalised – vaik ja kõvendi. Neid kokku segades tekib keemiline reaktsioon, mis põhjustab segu kõvenemise ja tahkumise.

Kus ma epoksiidvaiku kasutada saan?

Epoksiidvaigu kasutusala on piiritu. Mõtle välja ja teosta. Levinumad epoksiidvaigu kasutusalad on ehete valmistamine, efektsed maalid (Geode stiil), sisustuselementide loomine (klaasi- ja tassialused, kandik, serveerimisalus, kauss, taldrik), juukseklambrid ja nõelad, joonlaud ja pastakad, jõelauad, pindade katmine, tihendamine ja tugevdamine, põrandate katmine jne.

Mis vahe on epoksiidvaikudel?

Epoksiidvaigu valik sõltub töö iseloomust – tööajast, valamise paksusest ja tingimustest antud projektile (kuum, külm, hõõrdumine, ilmastik, vertikaalne/horisontaalne pind jne).

Millised tegurid mõjutavad epoksiidi kõvenemist?

Epoksiidi kõvenemisel mängivad rolli mitmed tegurid.

  • Segamissuhe – järgige hoolikalt segamissuhet. Pidage meeles, et mahu ja kaalu suhted on erinevad. Ebatäpne segamine on levinud põhjus, miks epoksiidvaik ei kõvene.
  • Ebapiisav segamine – segage toodet soovitatud aja jooksul. Kraapige segamise ajal kindlasti anuma külgi ja põhja. Enne kasutamist veenduge, et toode on selge ja triipudeta.
  • Keskkonnatingimused – vaik kõveneb kiiremini soojemates tingimustes ja aeglasemalt jahedamates tingimustes. Äärmuslikul juhul võib liiga soojas või liiga külmas piirkonnas töötamine põhjustada vastavalt ülekuumenemist või kõvenemise ebaõnnestumist. Järgige toote tehnilisi andmeid ja soovitatud temperatuuri.
  • Vaigu ja kõvendi temperatuur – sarnaselt ümbritseva keskkonna temperatuurile reageerivad soojemad tooted kiiremini kui külmemad tooted.
  • Projekti suurus või maht –suuremad projektid (näiteks jõelaud) toodavad rohkem soojust. Need projektid võivad ruumi või epoksiidvaigu vale temperatuuri korral üle kuumeneda ja neid tuleks kõvenemise ajal jälgida.
  • Vorm, kuhu epoksiidvaiku valatakse– vaigusüsteemi keemilise koostise tõttu tekitab see kõvenemisel teatud koguse soojust. Soojuse eraldamise võime on seotud projekti pindalaga võrreldes kasutatud vaigu mahuga. Lisaks isoleerib vorm või vormimaterjal kõvenevat vaiku ja võib mängida rolli ülekuumenemises.
Kas epoksiidvaik on ohtlik ja kahjulik tervisele?

Epoksiididega töötades peaksite olema teadlik ohtudest, mis tulenevad kokkupuutest vedela vaigu ja kõvendiga. Levinud kokkupuuteviisid on kokkupuude nahaga, silma sattumine, sissehingamine või allaneelamine.
Epoksiididega töötamisel kasuta isikukaitsevahendeid! Kanna maski, kindaid ja vajadusel ka riideid, mis kaitsevad keha pritsmete eest. Täieliku tervise- ja ohutusteabe saamiseks tutvuge toote ohutuskaardiga. Tahkunud (täielikult kõvenenud) epoksiidvaik ei ole ohtlik.

Kuidas peaksin vaiku ja kõvendit säilitama?

Hoida jahedas, kuivas, hästi ventileeritud kohas, kaitstuna otsese päikesevalguse eest. Kaitsta külmumise ja füüsiliste kahjustuste eest. Ärge hoidke kohas, kus temperatuur sageli muutub, kuna toode võib kristalliseeruda. Pärast avamist kasutage toode ära esimesel võimalusel. Kui säilitate toote jääki mõne muu projekti jaoks, hoidke konteiner tihedalt suletuna. Soovitatav säilitustemperatuur on vahemikus 15-25°C. Epoksiidvaigud säilivad olenevalt tootest avamata pakendis 1-2 aastat. Vältige vanade ja uute partiide A ja B kokku segamist.

Mida teha, kui näen epoksiidis kristalle?

Aja jooksul ja temperatuuri mõjutustel võivad epoksiidvaigu sisse (osa A) tekkida kristallid. See võib muuta vaigu häguseks ja lõpuks tahkuda. Kristalliseerumise tunnustega vaike tuleb enne kasutamist soojendada, et kristallid eemaldada. Soojendage veevann temperatuurini 50 °C ja asetage anum vette (anum tuleb vette asetada nii, et vesi ei puutuks vaiguga kokku). Ärge kuumutage vaiku üle 50 °C. Vaiku tuleks kogu ulatuses kuumutada. Suuremate koguste puhul hoidke vaiku temperatuuril 50 °C 1-3 tundi, väiksemate koguste puhul kulub vähem aega (15min kuni tund). Ärge jätke vaiku soojenema kauemaks kui 8 tundi.
Kui hakkate kohe soojenenud vaiku kasutama, siis kõveneb see kiiremini ja selle tööaeg on lühem. Enne töö alustamist soovitame lasta vaigul jahtuda temperatuurini 20-25 °C.

Kas epoksiidvaikust tehtud tooteid võib kasutada välistingimustes?

Epoksiidvaiku võib kasutada välitingimustes, kuid võivad esineda UV-kiirguse tõttu värvimuutused, niiskusega kokkupuutel tekkinud püsivad veejäljed ning temperatuurimuutustest tingitud eraldumist ja pragunemist. Kui kasutate oma töö juures ka puitu, siis välistingimustes peab puit olema 100% vaiguga kaetud ja puidupoorid suletud.

Kas epoksiidvaik muutub aja jooksul kollakaks?

Kõik epoksiidid muutuvad aja jooksul kollakaks loomuliku päevavalguse ultraviolettkiirguse tõttu. Paljude epoksiidvaikude sisse on lisatud UV-stabilisaatorit, mis aeglustab vaigu värvi muutumist. UV-stabilisaatorid neelavad UV-valgust ja hoiavad ära vaigu kahjustumise. Pigmentide lisamine epoksiidile aitab kollasusele paremini vastu pidada.
Mis aja jooksul vaik kollakaks muutub? See sõltub konkreetsest vaigust ja UV-valgusest.

Kas glitteril, mica pulbril, epoksiidvaigu pastal ja alkoholitindil on vahet? Kui palju peaksin lisama?

Meil on lai valik erinevaid glittereid, tinte, pigmente ja pastasid. Igaüks neist loob oma ainulaadse efekti. Vajaliku pigmendi koguse valimiseks peate kõigepealt kindlaks määrama soovitud efekti.

  • Alkoholitindid loovad läbipaistva effekti (näiteks vesi, suitsune toon)
  • Epoksiidvaigu pastad kasutatakse ühtlase läbipaistmatu või poolläbipaistva värviefekti saavutamiseks.
  • Mica pulbrid on peened metallilised pulbrid, mis loovad mitmemõõtmelise pärlmutter- või sillerdava efekti.
  • Glitterid on värvilise sära helbed, mis reeglina settivad epoksiidi põhja, kergemad võivad tõusta ka pinnale.

Toote kogus sõltub eelkõige soovitud efektist. Vaadake üle toote kasutusjuhend või teostage test töö.

Kas epoksiidvaiku saab peale kanda mitmes kihis?

Jah, saab. Kui valate vaiku mitmes kihis, siis tuleks arvestada, et alumine pind peab olema karestatud liivapaberiga.

Kuidas vältida mullide tekkimist epoksiidvaigu sisse?

Kinnijäänud õhk, ehk pisikesed mullid vaigu pinnal ja sees, on põhjustatud vaigu intsensiivsest segamisest või võivad tekkida poorsetele esemetele vaigu sees ja segamisnõul. Poorsed esemed nagu puit ja kumera pinnaga esemed nagu merekarbid, võivad kinni hoida õhku, mis võib pärast vaigu sisse sattumist liikuma hakata. Selleks, et mulle vähem tekiks, kasutage järgmisi võtteid:

  • Ärge segage epoksiidvaiku liiga kiiresti. Segage aeglaselt, kuni epoksiid on triipudeta ja selge.
  • Kui projekt sisaldab puitu või muid poorseid esemeid, katke need eelnevalt vaiguga.
  • Kumerate pindadega esemeid võib enne vormi lisamist pintseldada.
  • Valage aeglaselt. Liiga kiire valamise tagajärjel võivad esemete alla jääda õhutaskud, mis hiljem võivad pinnale tõusta.

Pärast valamist kontrollige perioodiliselt oma tööd (vaigu tahkeks muutumise jooksul) ja vajadusel lõhkuge mullid. Kui epoksiidi sisse ilmuvad mullid, oodake, kuni need pinnale tulevad ja kasutage õhu vabastamiseks järgmisi meetodeid: kuumaõhupüstol, gaasipõleti, terava otsaga ese (hambaork, varras vms) või spetsiaalset aerosooli. Juhime tähelepanu, et kuumaõhupüstol ega gaasipõleti ei tohi tuli olla tööle liiga lähedal. Kuumus peab liikuma sujuvalt, ühtlaselt ja umbes 10-20 cm kauguselt.

Kas lapsed tohivad epoksiidvaiguga töötada?

Me ei soovita lastel kasutada epoksiidvaigu tooteid.

Kui palju ma vajan oma töö jaoks epoksiidvaiku?

Erinevatel vaikudel on oma segamise vahekord, mida tuleb järgida.
Tuleks arvestada ka pinnaga, kuhu vaik valatakse (näiteks puit imab vaigu enda sisse, kui ei ole eelnevalt poorid suletud).
Arvutamiseks kasutage vaigu koguse kalkulaatorit või 1 kg x 1 m2 = 1 mm (kihi paksus).

Kas epoksiidvaik on kuumakindel?

Epoksiidvaikudel on erinev kuumakindlus. Tavaliselt 60-80°C. On olemas ka spetsiaalseid tooteid, mis lisavad vaigutatud pinnale 200 °C kuumakindlust.

Kas ma saan epoksiidvaiku valada kodus?

Jah, saab. Ruum peab olema hästi ventileeritud ja kasutama peaks kindlasti isikukaitsevahendeid. Jõelaua valmistamiseks soovitame kasutada eraldi ruumi (mitte eluruume).

Kaua ja kuidas epoksiidvaik kivineb?

Epoksiidvaigu kuivamise aeg on sõltuvalt tootest erinev. Jälgi pakendil ja e-poes olevat tooteinfot. Lihvimiseks ja poleerimiseks on epoksiidvaik valmis 5-7 päeva möödudes.

Kuidas ma hooldan epoksiidvaiguga määrdunud töövahendeid?

Epoksiidvaigust töövahendite puhastamine on suurepärane viis raha säästmiseks ja vähendab tekkivate jäätmete hulka.
Plastikust anuma puhastamine:

  • Esimene samm – pühkige puhtaks
  • Teine samm – puhastage pind atsetooni või isopropüülalkoholiga. NB! Kasutage kindaid!
  • Kolmas samm – peske anum sooja vee ja seebiga

Silikoonist töövahendite puhastamine:

  • Esimene samm – pühkige puhtaks
  • Teine samm – lase üleliigsel vaigul kuivada ja eemalda hiljem kõvevenud vaik
  • Kolmas samm – peske sooja vee ja seebiga
Kas ma saan silikoonvorme korduvkasutada?

Jah, saab.
Silikoonvorm on korduvkasutatav, kui vormi õigesti kasutada ja hoida. Silikoonvormi epoksiidvaigu valamiseks ei ole vaja lisada vormivabastuse vahendeid.