Epoksiidvaik

Puidu tihendamine epoksiidvaiguga

Puidu tihendamine epoksüvaiguga

Õigetes tingimustes võib epoksüvaik anda puidule modernse välimuse, samas kaotamata looduslikku nooti. Epoksüvaiguga saab anda vanale puidule ainulaadse välimuse ning sellega kaasneb reeglina ka praktilisus. Praod on võimalik täita läbipaistva või värvitud vaiguga, mis ühtlasi kaitseb puitu ka niiskuse eest ning teeb selle vastupidavamaks igapäevasele kasutamisele.

Võimalikud variandid, kuidas võiks eluruumides vaiku kasutada:

  • Mööbli epoksüvaigust (osalised) elemendid
  • Töötasapinna katmine
  • Puitpõranda katmine
  • Söögilaudade, töölaudade või diivanilaudade lauaplaadid
  • Lõike- ja serveerimislauad

Kvaliteetse lõpptulemuse puhul mängib lisaks kasutatud materjalidele ja hoolikale lähenemisele olulist rolli ka töökeskkond: ideaaljuhul peaksite leidma koha, mis mitte ainult ei paku teile piisavalt ruumi, vaid on ka tolmuvaba ja võimalikult kuiv. Lisaks tuleks enne töö alustamist kasutatavaid materjale mõnda aega säilitada ruumis, kus neid kasutama hakatakse. Nii on puidul ja epoksüvaigul ümbritseva ruumiga sama temperatuur ning suurte temperatuurierinevuste tõttu ei teki soovimatuid reaktsioone.

Nõuanne: puidu tihendamiseks epoksüvaiguga sobivad suurepäraselt keskmise kuni kõrge viskoossusega lamineerimisvaigud, mis pärast kõvenemist moodustavad eriti kõva pinna.

Puit ja vaik, samm-sammult

Et epoksüvaik end puiduga optimaalselt seoks, peaksite arvestama mitmete teguritega. Esiteks peab puidupind olema võimalikult puhas ja kuiv. Samas ei tohiks seda ka eriti siledaks lihvida, sest karedus soodustab vaigu ja puitpinna vahelist nakkumist. Kuid mida peaksite eelnevalt kindlasti eemaldama, on puidupinnal rasva, õli, vaha pritsmete jms ainete jäägid.

Tolmu saab hõlpsalt eemaldada tolmuimeja või käsiharjaga. Seejärel niisutage puuvillast riiet sobiva lahustiga (nt. 99% alkohol) ja pühkige pind õrnalt sellega puhtaks. Veenduge, et te ei puutuks pärast seda pinda palja käega. Vastasel juhul võite selle uuesti saastada pisikeste keharasva jälgedega, mis võib omakorda põhjustada vaigu ja puidu nakkumise vigu.

Et vaik ei hakkaks kusagilt maha valguma, on vaja valamise protsessi ala ära piirata ehk moodustada sobilik barjäär. Selleks on hea kasutada kvaliteetset kleeplinti. Õige pealekandmise korral talub see tavaliselt vedela vaigu suhteliselt madalat survet ja on hiljem suhteliselt hõlpsasti eemaldatav. Enne valamisprotsessi alustamist tuleb ettevalmistatud pind loodida, parim variant selleks on mõistagi vesilood.

Raiskamise vältimiseks on soovitatav enne tegelikku valamisprotsessi välja arvutada täpne vajalik epoksüvaigu kogus. Vaevalt on midagi tüütumat, kui avastada äkitselt keset valamistööd, et materjali on liiga vähe. Sellepärast peaksite alati ümardama ja segama natuke rohkem, kui et liiga vähe. Vaiguga töötamine on reeglina ajakriitiline töö ja vaevalt vajate valamise hetkel täiendavat stressi.

Epoksüvaigu ja kõvendi õigel kokkusegamise vahekorral on määrav mõju lõpptulemusele. Ehkki neid kahte komponenti tuleks segada väga põhjalikult, ei tohiks samal ajal tekitada segusse liiga palju õhumulle. Segamisprotsessi ajal saate epoksüvaiku soovi korral ka spetsiaalsete värvidega värvida, saadaval on lai valik võimalikke variante.

Selleks, et epoksüvaik leviks puidupinnale võimalikult ühtlaselt, peaksite segu kõigepealt valama spiraali või siksakilise mustriga, alustades oma töödetaili keskelt. Et epoksüvaik saaks tõepoolest kokku joosta, tuleb vajalikesse kohtadesse seda juurde valada. Kui selleks on vajadus, peaksite pärast valamist pinda tasandama, et see oleks sile ja ühtlane. Selleks on hea kasutada hammastega kaabitsat vms abivahendit. Heaks lihtsaks abiliseks on mõni vana plastikkaart, millele saab ise sakid sisse lõigata.

Tööaeg võib olla epoksüvaikude vahel üsna suur, mõni jääb pärast segamist suhteliselt vedelaks pikaks ajaks, teine jällegi hakkab geeljaks muutuma loetud minutite jooksul. Väikese harjutamise ja sellega kaasnevate kogemuste abil saate teada, kui kaua saate seda ajaakent kasutada on võimalik, et vaik veel ise valguks ja pind töödeldav oleks. Olenevalt tööajast (pot life) teate, kui kaua teil vaigu töötlemiseks aega veel on. Kui vaigu keemiline reaktsioon on jõudnud geeli ja kummi moodi olekusse, ei tohiks te seda pinda enam töödelda.

Pärast epoksüvaigu pealekandmist tõusevad reeglina alati pinnale õhumullid. Neid saab eemaldada kuumaõhupüstoli või gaasipõleti abil. Ei tohi sihtida väiksele alale liiga kaua, sest segu võib liiga kuumaks minna.

Enne esimese (eelmise) kihi täielikku kõvenemist saab sellele otse peale kanda teise kihi, sellisel juhul ei ole vajadust eelnevat kihti eelnevalt lihvida. Reeglina võib see ajaaken olla kuni 48 tundi. Kui teine kiht saab peale kantud selle aja sees, tagatakse kahe kihi vahel optimaalne nakkumine.

Segu kuivamise tagamiseks tuleb sel lasta kõveneda vähemalt 24 tundi. Et kaitsta oma projekti tolmu eest, tuleks see kinni katta ja kattematerjal võiks olla vaigule võimalikult lähedal, et selle all ei toimuks liigset õhu liikumist. Kui kaua kulub valatud vaigu täielikuks kõvenemiseks, sõltub kasutatud materjalist ja suures osas ka valatud kihi paksusest. Tavaliselt leiate selle küsimuse kohta teavet kasutatud komponentide pakendilt või tootjalt. Kuid enamik epoksüvaike peaks olema täielikult kõvenenud maksimaalselt 72 tunni pärast. Seejärel saate valminud kunstiteose soovitud kohta paigutada või üles riputada ilma täiendavate piiranguteta.

Nõuanne. Iga epoksüvaiku saab hõlpsamini töödelda, kui selle temperatuur on kõrgem (kui näiteks 10°, mis on külm). Seetõttu võiksite enne valamist töökeskkonda soojendada või soojendage hoopis seguga anumat soojas veevannis. Sel viisil saavutate vaigu parema jaotumise puitpinnal, kui seda külma töötlemise temperatuuri korral.

Peitsitud puitpindade katmine vaiguga

Põhimõtteliselt võib epoksüvaikudega sulgeda või parandada ka peitsitud puitu. Kõigepealt peaksite siiski kontrollima peitsitud puitpinna vaiguga nakkuvust.

Kui puitpind on värskelt peitsitud, peab peits enne edasist töötlemist olema täielikult kuiv! Pärast vaiguga katmist pole enam võimalik peitsiga uuesti värvida. Seetõttu on parem kasutada kohe UV-stabiilset peitsi. Kui puitpind on juba kaetud, võtab kõvenenud vaigukihi eemaldamine palju vaeva ja aega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga