Epoksiidvaik

Epoksiidvaigu poleerimine

Epoksiidvaigu poleerimine

Kui oled kunagi vaiguga töötanud, oled ilmselt märganud, et pind ei ole pärast kõvenemist koheselt ideaalselt sile ja kristallselge. Tegelikult tuleb enamikul toorikutel eemaldada tuhm pind või pinna väikesed ebatasasused. Täieliku sära saavutamiseks saab epoksiidvaiku poleerida. Vaigu poleerimiseks pole väga vaja tehnilisi oskusi ja seadmeid, saad panna oma epoksiidvaiku särama suhteliselt vähese vaevaga.

Kas kõiki epoksiidvaigust valmistatud esemeid saab poleerida?

Põhimõtteliselt on läike saamiseks võimalik peaaegu igat tüüpi tooriku või vaigu pinda hoolikalt poleerida. Lihtsam on muidugi läikima lüüa suuremaid pindu, millel pole palju servi ja külgi. Epoksiidvaigu poleerimine õnnestub tavaliselt ilma probleemideta järgmiste variantide puhul:

  • Vaiku valavatud objektid
  • Vaigukunst
  • Epoksiidvaikust valmistatud suurte laudade pinnad
  • Puidu ja epoksiidi segu
  • Põrandad
  • Epoksiidvaiguga parandatud alade peenlihvimine

Reeglina tahavad kõik vaigud enne liivapaberiga töötlemist nädala jagu seista, muidu võib lihvimisel või poleerimisel tekkida vaigu sisse ähmaseid laike.

Epoksiidvaigu ettevalmistamine: märglihvimine

Esimeses etapis alusta märglihvimisega – vajad vett ja spetsiaalset liivapaberit, mis sobib kasutamiseks niisketes oludes. Lihvimisel alusta jämedast 120 paberist (kui on vaja nii jämedast alustada ehk et pind on konarlik, kohati võib muidu alustada isegi 800-1000 paberiga) ja liigu ringjate liigutustega 3000 peeneteraliseni. Märglihvimist saad teha käsitsi ilma mehaanilise abita, teise võimalusena võid kasutada ka orbitaallihvijat. Kui oled märglihvimise lõpetanud, peaksid epoksiidvaiku tooriku pinnad olema ühtlased ja siledad, alles peale seda algab tegelik vaigu poleerimine.

Kuidas märglihvimine töötab

  • Kasuta pihustuspudelit või kaussi, et tagada piisav kogus puhast vett.
  • Niisuta vesiliivapaberit veega ja alusta pindade lihvimist ringikujuliste liigutustega.
  • Võid ka vastupidi teha ja hoopis epoksiidvaigu pinnad veega niisutada.
  • Peale lühiajalist lihvimist läheb vesi piimjalt häguseks. On oluline see lapiga ära pühkida enne järgmise peenema liivapaberi kasutuselevõttu. Niisuta pind uuesti enne järgmise paberiga jätkamist.
  • Iga järgmise (peenema) teraga muutub lihvimisefekt järjest väiksemaks. Pea meeles: kui lihvimise ajal jääb kriimustusi alles, on neid järgmises lihvimisprotsessis peaaegu võimatu eemaldada.
  • Tooriku servades tuleb olla ettevaatlik, et mitte avaldada liiga suurt survet. Tööta nendes piirkondades eriti ettevaatlikult, et vältida servade liiga intensiivset lihvimist.
  • Lõpuks saad pinnale jäänud vee pehme lapiga maha pühkida.

Mõnel juhul võib toorikul jääda ka suhteliselt sile pind. Selline suur eelis tekib eriti silikoonvormide kasutamisel. Sellisel juhul saab lihvimisprotsessi kindlasti lühendada ja mõnikord peab märglihvimiseks kasutama ainult väga peent liivapaberit. Mõnikord saab isegi märglihvimisest loobuda ja jätkata otse epoksiidvaigu poleerimisega.

Vaigu poleerimine – samm-sammult juhised

Vaigu poleerimisel peaks alati töötama väga ettevaatlikult ja läbimõeldult, et saada lõpuks kena läikiv pind. Õige poleerimispasta abil saab epoksiidvaiku väga hästi särama panna. Täiendavad tegurid optimaalse tulemuse saavutamisel on poleerimiskäsna valik ja poleerimismasina seadistatud kiirus.

Kas kasutada trelli või poleerimismasinat?

Kui plaanid regulaarselt suuremaid toorikuid lihvida, tasub spetsiaalselt selleks ette nähtud poleerimismasina ostmine kindlasti ära. Sellise masina abil saab vaigu poleerimiseks kasutada erinevaid poleerimiskäsnaid. Samuti saab poleerimismasina kiirust reguleerida nii, et tulemus oleks võimalikult optimaalne. Vähendatud pöörete arvuga saab tagada, et tooriku pind ei läheks hõõrdumise tõttu liiga kuumaks.

Vaigu poleerimiseks ei soovitata nurklihvijat kasutada, kuna neil ei saa tavaliselt kiirust reguleerida, lisaks võib väga suur pöörete arv põhjustada töödeldud pindade ülekuumenemist.

Kui poleerida tuleb vaid väiksemaid vaigust valmistatud esemeid, piisab tavalise trelli kasutamisest, millel on selleks sobiv poleerimispadja kinnitus. Valikus on erineva suurusega poleerimiskettad ja -käsnad. Väikese poleerimispadja abil saate mehaaniliselt poleerida isegi väga väikeseid toorikuid.

Poleeri epoksiidvaiku sobiliku poleerimispastaga

Sobivate poleerimispastadena on turul palju erinevaid tooteid. Enamasti kehtib lihtne rusikareegel: puitpindadele kasutatavate poleerimispastadega saab läikima panna ka epoksiidvaiku.

Poleerimispastad

Väikeste toorikute poleerimiseks kasuta trelli või dremelit (minitrell). Trelliga poleerimine toimub järgmiselt:

  • Esmalt kinnita poleerimispadja alus trelli külge, seejärel padi (reeglina Velcroga) aluse peale.
  • Nüüd kanna väike kogus poleerimispastat ühtlase kihina lihvimiskettale ja seejärel hoia ettevaatlikult poleeritavat toorikut kerge survega vastu pöörlevat ketast.
  • Poleerimise ajal peaks liikumine olema võimalikult sujuv ja kontrollitud. Jätka poleerimist, kuni toorik on saavutanud soovitud sära.
  • Vähem on mõnikord rohkem: vaigu poleerimisel ei tohi kunagi ääri survestada. Sellisel juhul võib kiiresti juhtuda, et eriti jämedateralise poleerimispasta kasutamisel eemaldatakse algselt kavandatust suurem hulk materjali.
  • Lõpuks võib vajadusel poleerimist korrata eriti peene poleerkettaga (pastata).

Suuremaid alasid poleeri poleerimismasina abiga

Suuremate pindade, näiteks põrandate või lauapindade poleerimiseks peaks võimalusel kasutama poleerimismasinat. Trelli ja poleerimismasina erinevust on lihtne lahti seletada (peale pöörlemiskiiruse muutmise võimaluse): trell pöörleb ainult jäigalt ümber oma telje, poleerimismasin liigub elliptiliselt või ekstsentriliselt, mis mõjutab poleerimisprotsessi tulemust positiivselt. Eriti algajana saate saavutada epoksiidi poleerimisel poleerimismasinaga eriti säravaid tulemusi.

Vaigu käsitsi poleerimine

Väiksemate objektide puhul võib olla kasulik poleerimisprotsess läbi viia käsitsi. Sel viisil saab poleerimise intensiivsuse üle kogu aeg omada täiuslikku kontrolli.

Selleks on vaja järgmisi asju:

  • Puhas vesi
  • Linane või puuvillane riie
  • Värvitu poleerimispasta
  • Kõvast materjalist, näiteks puidust, ristkülikukujuline klots

Juhised vaigu käsitsi poleerimiseks

Pane väike osa poleerimispasta lapile, seejärel niisuta lappi kergelt veega. Hõõru lapiga ringjate liigutustega lihvitava vaigu pinda, rakenda kerget survet. Ärge imestage, kui märkate nähtavat efekti alles mõne aja pärast, võib kuluda aega, kuni pind saavutab lõpuks soovitud läike.
Sirgete pindade või servade poleerimiseks on vaja klotsi või samalaadselt kõva ja nurgelist eset: mähi riie klotsi ümber ja poleeri iga nurk läikivaks.

Nõuanne 1: Pärast mõneminutilist poleerimist tekib sageli kahtlus, kas pind saab ikka soovitud sära. Pole üldse haruldane, et epoksiidvaigu pealispinna matt välimus on tegelikult tingitud ainult poleerimispasta jääkidest. Kui pühkida need poleerimisjäägid regulaarselt pehme ja puhta lapiga ära, on alati võimalik poleerimise kulgu tähelepanelikult jälgida.

Nõuanne 2: veendu, et toorikute poleerimiseks kasutatad ainult värvitut poleerimispastat. Muud tooted võivad pindadele jätta värvilised jäägid, mida on väga raske ja aeganõudev eemaldada.

Järeldus

Epoksiidvaigu poleerimine, nagu ka kõik muud sammud, on epoksiidvaigu projektides asendamatu osa. Ainult hoolika poleerimisega saab tuua sära, mis muudab kena käsitöö idee tõeliseks kunstiteoseks. Kuid see toimib ainult siis, kui esmalt on toorik ilusti liivapaberiga ettevalmistatud, lihvides (erineva tera suurusega) enne tegelikku poleerimist. Kui inetuid lihvimisjälgi ei eemaldata poleerimise etapi ajaks piisavalt hoolikalt, ei taga isegi korralik poleerimine soovitud pinna kvaliteeti.

Ingliskeelne video poleerimise protsessist

Ingliskeelne video poleerimise protsessist

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga