Sisselogitud kasutajad koguvad ostude eest punkte, mida saab vahetada kupongideks. Lisapunkte saab ka registreerumise ning esimese ostu eest.
Epoksiidvaik – lummavad käsitööprojektid käsikäes puiduga
Epoksiidvaik pakub kunsti ja käsitöö jaoks võimalusi, mida ei anna ükski teine tooraine. Epoksüvaiku ja puitu annab kombineerida mitmel viisil: puitpindade sulgemine epoksüvaiguga, puitdetailide ja vaigu kokkuvalamine, terve lauaplaadi valamine, tööpinna katmine või kahjustatud puitpindade esteetilise välimuse parandamine.
Kõige tähtsamad punktid epoksiidvaigu kohta
Puhtalt tehnilisest seisukohast võttes on sageli kattematerjalina kasutatavad epoksüvaigud niinimetatud termoreaktiivsed polümeerid. Need koosnevad vaigust ja sobivast kõvendist. Nende kahe komponendi vahel käivitub keemiline reaktsioon ainult siis, kui need on õiges vahekorras kokku segatud. See reaktsioon kulmineerub peale teatud aja möödumist materjali täieliku kõvenemisega, kui kõik on muidugi õigesti tehtud. Täielikult kõvenenud epoksüvaiguga kaetud pinnad on üldiselt väga kriimustuskindlad ja vastupidavad vee, lahustite ja mitmete kemikaalide suhtes.
Epoksüvaiguga töötades on tee tõeliselt eduka lõpptulemuse saavutamiseks järgmiste tegurite parimal võimalikul kombinatsioonil:
- Hästi ettevalmistatud pinnad
- Kahe komponendi põhjalik segamine (vastavalt tootja juhistele)
- Sobiv töökeskkond
Vahetult peale kahe komponendi (epoksüvaik ja sobiv kõvendi) kokkusegamist käivitub segus eksotermiline reaktsioon, mis tähendab, et segust eraldub jääkproduktina soojus. Teatud aja jooksul toimub üleminek vedelast olekust geelilaadseks ning seejärel täielikult tahkeks. See protsess võib võtta üsnagi märkimisväärselt aega. Täpne kestus sõltub aga paljudest teguritest:
- Ruumi temperatuur
- Kõvendi tüüp
- Tekkinud soojushulk (sõltuvalt materjali paksusest ja kogusest)
- Kasutatava vaigu temperatuur
Temperatuur on selles nimekirjas eriti oluline: ehkki epoksüvaigu suurem temperatuur tekitab tavaliselt kiiremat keemilist protsessi, võib kiirem kõvenemine mõnikord lõpptulemuse kvaliteeti siiski halvendada. Selle põhjuseks on asjaolu, et materjali liiga suur temperatuuri tõus võib ümbritsevaid materjale sulatama hakata ning ka lõppprodukti välimuse rikkuda!
Milline epoksiidvaik on sobilik kasutamiseks puiduga?
Kui soovite epoksüvaiguga siduda puitu ja muid sarnaseid looduslikke materjale, siis ei tohiks ignoreerida järgmist: puit reageerib end ümbritseva keskkonna niiskuse tasemele. Sestap muudab see mahtu, mis vaigu ja puidu kombineerimisel võib põhjustada probleeme. Seetõttu on oluline, et valitud epoksüvaik oleks puidu jaoks sobilik. Optimaalselt üksteisega sobivate materjalide valimisel tuleb alati järgida järgmisi punkte:
- Puitpindade katmiseks on hea kasutada madala viskoossusega vaiku
- Võimalikult viskoosse vaigu abil saate sellega puitu parandada ja auke täita
- Viskoosne vaik sobib ka isetehtud valamisvormide valmistamiseks
- Mõned epoksüvaigud sobivad vaid siseruumides kasutamiseks, teised aga säilitavad oma värvi ja struktuuri isegi õues päikese käes
Vaigu UV-vastupidavus ja kollasus
Väga sageli kasutatakse epoksüvaiku (eriti esteetilistel põhjustel) eriti kristallselge läbipaistvuse eesmärgiga. Kuid materjal võib UV-kiirguse (näiteks loodusliku päikesevalguse) mõjul kollaseks muutuda. Seetõttu on hädavajalik soetada välistingimustes UV-kindel vaik, mis pole päikesevalguse suhtes eriti tundlik. Mõnel juhul võib valguskindluse parandamiseks lisada teatud lisaaineid, mis aitavad valgusele tundlikkust vähendada.
Kahanemine
Põhimõtteliselt kahaneb epoksüvaik kõvenemisel palju vähem kui näiteks polüestervaik, kuid erinevad tooted annavad erinevaid tulemusi. Võib olla äärmiselt tüütu, kui algselt vaiguga kaetud pind äkitselt vaid osaliselt kaetud on või kui tuleb peale kanda täiendav kiht vaiku. Päeva lõpuks ei kuluta sellised probleemid mitte ainult väärtuslikku aega, vaid võivad ka lisamaterjali vajaduse tõttu olla üsna kulukad rahakotile. Lisaks võib iga uus kiht kaasa tuua ka vigu, näiteks tolmukübemed vms.
Sestap oleks mõistlik leida enda jaoks kohe alguses minimaalse kahanemisega kvaliteetne toode.
Epoksüvaigu kihi maksimaalne paksus
Puidu parandamisel epoksüvaiguga või eriti sellest materjalist vormide tootmisel ei tohiks unustada asjaolu, et turul pakutavatel erinevatel vaikudel on konkreetsed omadused, mis mõjutavad ühe toimingu jooksul valatava epoksüvaigu kogust ja kihi paksust.
Levinumaid variante saab tavaliselt kasutada ühe kihi valamiseks, mis on maksimaalselt 2 cm paks ja kogus ei ületa 10 kg. Kui seda vaiku kasutada suuremates kogustes, ei pääse keemilise reaktsiooni käigus tekkiv soojus piisavalt kiiresti välja. Tulemuseks on tavaliselt inetud laigud, mis on põhjustatud massi ebaühtlasest kõvenemisest, mõnes kohas kiirem ja mõnes aeglasem.
Vastupidavus temperatuurile ja kriimustustele
Kui epoksüvaik on lõplikult kõvenenud, võib erinevate vaikude puhul esineda pinna vastupidavuses erinevusi. Kui mõned tooted on piisavalt pehmed, et kõvenenud pinnale võib jätta väikesed kriimud juba sõrmeküünega, siis teised võivad olla praktiliselt täielikult kriimustuskindlad.
Enne projekti alustamist peaksite siiski lühidalt hindama, kas tasub investeerida kvaliteetsemasse vaiku. Kui vaiku kasutatakse kõrge mehaanilise koormusega objektide, näiteks lauaplaatide või lõikelaudade tootmiseks, soovitame teil oma tööks osta sobiva vastupidavusega kvaliteetseid materjale. Samuti tahaksime rõhutada, et optimaalse kõvenemise jaoks on keskse tähtsusega ka see, et täpsustatud segamissuhet järgitaks täpselt.